katalog polski design logo
  • Polski Design

Polski Design

Zacznijmy od początku. Historycy i teoretycy podają różne daty, można przyjąć, że polski design powstał na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku, przy czym inny, niezależny ośrodek sztuki użytkowej działał w latach 20 wieku XX. I tak wzornictwo przemysłowe rozwijało się w głowach ówczesnych artystów projektantów. Jednak dopiero pod koniec ubiegłego wieku w Polsce i na całym świecie świadomość designu wzrosła na tyle, że zaczęła się właściwa era projektowania produktów. Dzisiaj dobry wzór bywa modny, designerski mebel gości we wnętrzach także zwykłych ludzi. Dzisiaj projektowanie opiera się o zupełnie inną świadomość. Ergonomia, ekologia, ekonomia - te wartości wpływają na ostateczny kształt produktów. Dopełnieniem wzornictwa jest oczywiście estetyka, która zbliża świat artystów i projektantów. Design łączy to, co piękne z tym, co dobre, użyteczne.

Czym dla nas jest polski design dzisiaj? To przede wszystkim nowa myśl, czyli projekty konceptualne. Ze względu na barierę, jaką jest faza wdrożeniowa, wiele projektów pozostaje na papierze, a niektóre są tworzone tylko do szuflady. Wiele z nich udaje się wyprodukować, największą część tworzy design mebla i oświetlenia. Być może wynika to z tego, że przedmioty te po prostu są używane w każdym domu. I świadome społeczeństwo wybiera projekty z coraz wyższej półki, polski design jest kupowany i używany nie tylko przez absolwentów wydziałów wzornictwa przemysłowego. Nowoczesne kanapy, wygodne fotele, piękne sofy, stoły, stołki niskie i wysokie - wszystko to zostało zaprojektowane. Lampy, lampki, kinkiety, abażury - to wychodzi spod piór designerów.

Czym jeszcze jest nasze wzornictwo? Polski design to także gadżety, czyli małe przedmioty, których możemy używać na co dzień. Nie wszystkie one są nam potrzebne - czasami chodzi wyłącznie o ideę projektu. W tym miejscu design skręca trochę w stronę sklepów typu Upominki. Bo każdy projektant musi z czegoś żyć, a wzornictwo przemysłowe nie zawsze oznacza kokosy. Wszystkie designerskie gadżety łączy jedna wspólna cecha - są łatwe do wyprodukowania, proste, odpowiedzialność projektanta jest odpowiednio mała - i można sprzedawać ich miliony.

Niektórzy uważają, że nie ma czegoś takiego jak polski design, że prawdziwe wzornictwo powstaje wyłącznie poza granicami naszego kraju. Bynajmniej. Liczne wystawy pokazują, że nasi projektanci robią design na najwyższym poziomie, a tłumy odwiedzających zagraniczne przeglądy polskich projektów tylko potwierdzają tą tezę.

Zadawanie przytań sobie i społeczeństwu poprzez projektowanie to właśnie design konceptualny, ideowy. Jest często o wiele ciekawsze niż tworzenie kolejnego krzesła lub stołu, gdyż działa na wyobraźnię oglądającego, wymusza przemyślenia i wyciąganie wniosków z własnego postępowania.

Wzornictwo nazywane bywa również sztuką użytkową. Granica przebiega pomiędzy dwoma filarami, estetyką i funkcjonalnością. Z tego powodu często projektanci nazywają się artystami. Niektórzy mówią wprost, że projektant, to taki inżynier-artysta. Pracownie ceramiki wytwarzają tak piękne przedmioty, a przecież proces produkcyjny wymaga wiedzy inżynierskiej. Niektóre projekty są barwne jak malarstwo, a czasami we wzornictwie widać rękę rzeźbiarza.

Copyright © 2010-2011 Katalog-Design, |